Teşekkür ve Şükür

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor:
”İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a şükretmez.”

        

Bu hadîs-i şerife uygun olan bir örnek davranışı size anlatmak istiyorum. Bakalım bu sefer nelerle karşılaşmışım. Beni çok etkileyen bu olayı sizlere anlatayım: 

Bir yaz günü havanın sıcacık olduğu bir gün, herkes kendini sulara atıp serinlemeye bakıyor. İşte böylesine güzel bir günde Ali mayosunu giymiş ve dere kenarında bir sağa bir sola yüzüyormuş.

Ali'nin bir de kız kardeşi varmış, o da dere kenarındaymış ama yüzme bilmediği için sadece abisini seyretmekle yetiniyormuş. O abisini seyrederken ne olduysa olmuş, suyun içine düşüvermiş. Abisi panik içerisinde kala kalmış, yerinden kımıldayamamış, sadece kardeşinin nasıl çırpındığına bakıyormuş. Hemen onların yakınında Ali'nin hiç sevmediği ve bir türlü geçinemediği komşu oğlu Vedat varmış. Vedat olayı hemen fark etmiş, kendini derenin sularına bırakıp bir hamlede Ali'nin küçük kız kardeşini boğulmaktan kurtarmış.

Ali çok mahçup olmuş, Vedat'a neler söylediği aklına gelmiş ve utanmış. Vedat'ın yanına gidip ona defalarca kardeşini kurtardığı için TEŞEKKÜR etmiş. Ve ona bir daha sataşmıyacağına söz vermiş. Sonra Allah’a şükretmiş, kardeşine bir şey olmadığı için.

İşte böyle çocuklar... Bu olay beni çok etkiledi. Vedat Ali'yi sevmediği hâlde kardeşini kutarmış. Ali de Vedat'a TEŞEKKÜR etmesini bilmiş ve hatasını anlayıp ona bir daha sataşmıyacağına söz vermiş.