Merve, 12

  • Merve 12, Yaş

    Merve 12, Yaş

Sevgili Meryem Abla,
Benim notlarım orta. Seneye yeni bir sınıfa başlayacağım. Geçiş yapabilmem için notlarımı düzeltmeliyim. Okulda nasıl daha başarılı olabilirim?


Sevgili Merve,
Sana ders çalışmanı kolaylaştıracak birkaç pratik tavsiye vermek istiyorum.

Derslerinin başında ve zihin açıklığı için öncelikle dua etmeliyiz ve en baştan Allah’tan yardım istemeliyiz. Derslerin ve işlerinin başında: “Rabbi zidnî ilmen ve fehmen”- “Ya Rabbi, ilmimi ve anlayışımı arttır.” duasını devamlı yapmalısın. Ayrıca, ders çalışmaya kendini psikolojik yönden hazırlamalısın. Çalışacağın konu bitmeden hemen dersten kalkmamalısın. Kendini şöyle motive ederek devam etmelisin: “Haydi, 10 dakika daha çalışmadan sakın kalkma, sen bunu yaparsın.” Ders çalışma sırasında kendine seni derse motive edecek olan küçük ödüller vermelisin.

Mesela bir saat çalıştıktan sonra bir mola yapıp dondurma yiyebilirsin. Ayrıca seni dersten alıkoyacak ve zihnini meşgul edecek şeylerden uzak durmalısın. Mesela masanda bilgisayar veya oyun gibi şeyler varsa kaldırmalısın. Aynı zamanda uygulayacağın bir ders planı çıkarmalısın. Çalışman gereken konuları, başlıklar hâlinde yazarak, çalıştığın konuların üzerini çizmelisin. Bu şekilde konuların azaldığını ve hedefine yaklaştığını gördükçe, motive olacaksın. Allah sana zihin açıklığı versin.

Meryem ablan