Küçük Yusuf

  • Masallar Kucukyusuf

    Masallar Kucukyusuf

Küçük Yusuf çok akıllı, temiz kalpli, iyilik yapmayı seven bir çocukmuş.Yusuf'un o kadar çok arkadaşı varmış ki, kendisi bile saymakla bitiremezmiş. Yani onu herkes severmiş.

Arkadaşlarından biri onun kadar temiz kalpli değilmiş. Yusuf'un herkes tarafından sevilmesini, sayısız arkadaşı olmasını çekemezmiş.

Murat buna bir son vermeliyim diye düşünmüş. Diğer arkadaşlarına onu çekiştirmeye başlamış. Siz Yusuf'un öyle iyi göründüğüne bakmayın. Aslında sizin arkanızdan sizinle alay ediyor, bunlar ne aptal çocuklar diyor, demiş. Çocuklar şaşırıyor ama inanmaktan da kendilerini alamıyorlarmış. Murat dedikodu yaptığı hafta sonu camiye gitmiş. Camide Peygamber Efendimiz'in bir hadisini öğrenmiş.

“Birbirinize kötü davranmayın. Birbirinizi gıybet ederek çekiştirmeyin. Birbirinize hasetlik etmeyin. Kardeş olun ey ALLAH’ın kulları...”

Murat bunu duyar duymaz çok kötü olmuş. Yaptığı hatayı anlamış. Camiden sonra hemen Yusuf'un yanına gidip ondan yaptıkları için özür dilemiş ve bir daha yapmayacağına söz vermiş. Sevgili Çocuklar! Peygamber Efendimiz'in bu sözüne hepimiz önem verelim. Bu hadisi uygulamayı ihmal etmeyelim, olur mu?